זאת לא אני - זאת הקורונה

ההזדמנות הגדולה של עסקים במשבר

אני רוצה להגיד משהו שהוא אולי לא פופולרי אבל הקורונה מאפשרת לאותו בעל עסק שבמשך שנים נאבק על קיום העסק, ויודע שאין לו תקומה בגלל כמות החובות שלו, לסגור את העסק עכשיו ולהצליח להגיד לכל הסביבה שלו: זה לא אני, זה המצב שאליו נקלענו ב – 2020.

רוב בעלי העסקים הקטנים, אם יסגרו את העסק – יישארו בחובות וזה גורם להם לא לסגור את העסק. ולאורך זמן הרבה מאוד פעמים זה גורם להם ליצור עוד חובות ועוד חובות…

המצב הנוכחי מאפשר לאותו בעל עסקים שלא יכול לסגור את העסק, לבוא ו"להפיל" את הסיבה לסגירת העסק על הקורונה.

כל הליך סגירת עסק הוא הליך רציני וגם אם סוגרים את העסק עכשיו או בעוד חצי שנה, זה לא הליך פחות רציני. אבל היכולת של האדם מבחינת הסביבה שלו לבוא ולהגיד – "זה לא אני, זה קרה, בלי אשמתי" היא יכולת שונה היום.

 

התמודדות עסק במשבר הקורונה

" אם יקרה משהו לעסק שלכם, אתם עלולים לגלות שהחלטות שקיבלתם, היו לא חוקיות"​

עסק שנתנהל בשוטף ובעל העסק מקבל באופן שוטף החלטות כל הזמן. אם יקרה משהו לעסק הוא עלול לגלות שהחלטות שהוא קיבל, הן החלטות לא חוקיות. דוגמא אחת מהמצב הנוכחי, המדינה מאפשרת כרגע להחזיר צ'קים בלי שהחשבונות יהפכו להיות מוגבלים, בעל העסק החליט להחזיר חלק מהצ'קים, השאלה שתשאל – למה החזרת לזה ולא לזה? – העדפת נושים.
דוגמא  נוספת, בעל העסק החליט היום לקחת הלוואה כי יש לו בעיה בתזרים ובלי הלוואה הוא לא ישרוד, לקח את ההלוואה, לא הצליח לשרוד והשאלה שהוא ישאל – למה לקחת הלוואה במקום שבו ראית שהעסק שלך לא יכול להתמודד עם רמת ההוצאות שלו?

קבלת ההחלטות בעסק בימים האלו, מחייבת הרבה יותר זהירות. מצד אחד משבר הקורונה מחייב אותנו לחשוב מחדש על העסק, מצד שני שינויי החקיקה בשנה האחרונה גורמים לחשיפה פלילית לקבלת החלטות לא נכונות בצורה שאף פעם לא היתה בישראל.

בשביל לקבל החלטות בעל העסק זקוק לייעוץ גם כלכלי וגם משפטי כי שני האספקטים האלה, יהיו להם משמעות אחר כך כשיבחנו את פעילות העסק.

 

לפשוט רגל זה מאוד קשה

אתה לא צריך לעבור את זה לבד

מה שקשה זה לא המקרים שאתה עובר מבית פרטי לדירה או מחליף מאוטו יקר לאיזושהי גרוטאה שתלווה אותך בשלוש שנים הקרובות. זה אפילו לא להפסיק ללכת למסעדות.
מה שקשה באמת, זה הלהבין שאיבדת…את כל מה שהיה לך. מי נשארת?
הלהסתכל בראי, לראות איפה אתה נמצא.
הנקודות הקשותזה הנקודות הנפשיות, לא הנקודות הטכניות.
אם אני הצלחתי להביא בן אדם לפתוח בחיים חדשים, שהיום יש לו עסק חדש והעסק מצליח ויש לו משפחה והוא מרוויח, זה שליחות.

 

 

חזרו לעסק שלך צ'קים?

אתם לא חייבים לעבור את המשבר לבד​

הבנק החזיר לכם צ'קים או שאתם חוששים שהוא עומד להחזיר לעסק שלכם צ'קים, זה לא חייב להיות סופו של העסק ולא בהכרח שתוכרזו כחייבים מוגבלים.

המשרד שלי מתמחה בליווי אנשי עסקים במשבר.
לצערי יותר מידי פעמים, אני נתקל במצבים שבנקים עוצרים פעילות של לקוח עסקי כאשר ברור שעצירת הפעילות תביא לנזק לכל הצדדים.
במקרים כאלה, מקרים של משבר עם בנק, צריך לדעת איך להתמודד עם המשבר. יש הרבה מאוד דרכים כדי להתמודד, למשל, לעיתים אני ממליץ ללקוחות שלי שהבנק החזיר להם צ'קים, להגיש ערעור או על החזרה של חלק מהצ'קים גם אם הסיכוי בערעור הוא נמוך. מאחר שביחד עם הערעור ניתן להגיש בקשה להקפאת ההכרזה על הלקוח כחייב מוגבל בבנק וככה ניתן לקנות עוד שלושה עד שישה חודשים של עבודה שבהם ניתן להתארגן כדי שגם כשתגיעה ההכרזה אם תגיע, אפשר יהיה להמשיך להפעיל את העסק והנזקים יהיו מינימליים.
אז אם אתם חווים או שאתם עומדים לחוות משבר עם בנק, אתם לא חייבים לעבור את המשבר לבד.

שמי עומר נירהוד, אני איש עסקים שעבר משברים, שעבר פשיטת רגל והיום יש לי משרד עורכי דין שמתמחה בעזרה לאנשי עסקים במשבר.

 

חוב בהוצאה לפועל

סגירת חוב מעל 10 מיליון שקל של חוב עבר

חיים במדינת ישראל כמאה אלף איש בעלי חובות ישנים בהוצאה לפועל. מאה אלף איש שחיים מחוץ לחוק. לא יכולים לנהל חשבון בנק, לא יכולים להשתמש בכרטיס אשראי, לא יכולים לשכור דירה, לא יכולים לקבל תלוש שכר כמו כולם.
אין להם תקווה, אין להם עתיד, הם חיים ליד החוק.

הגיעו אלינו לאחרונה, אישה בת חמישים פלוס עם חובות של מעל 10 מיליון שקל. החוב התחיל בחצי מיליון שקל לפני יותר מעשרים שנה, היום החוב מעל 10 מיליון שקל. החייבת מתפרנסת מחנות קטנה שהיא מנהלת מתחת למקום שבו היא גרה. היא לא יכולה להמשיך ולנהל אותה עכשיו בגלל שינוי התקנות בהוצאה לפועל. היא הגיעה אלינו מיואשת וחסרת כל תקווה. ניהלנו משא ומתן עם הנושים שלה והצלחנו לסגור לה חובות של מעל 10 מיליון שקל בתשלום של קצת מעל 100 אלף שקל.
החזרנו לה תקווה לחיים, הילדים שלה התגייסו כדי להביא את הכסף והיום בפעם הראשונה היא מחייכת, בפעם הראשונה היא רואה אפשרות לחיים קדימה. היא אפילו מדברת על יציאה לחופשה בחו"ל. היא בת יותר מחמישים ומעולם לא הייתה בחו"ל, היא לא חייתה חיים נורמליים.

שמי עומר נירהוד, בעברי איש עסקים והיום אני בעלים של משרד שמתמחה בפשיטות רגל, בהסדרי חוב, בליווי עסקים ואנשים במשבר. אני לרשותכם לכל שאלה נוספת ולכל בירור ודבר על האפשרויות שעומדות בפניכם כדי שתוכלו לחזור לחיים ולחיות את יתרת החיים כאזרח בישראל לכל דבר